Technologická zařízení, jako jsou telefony nebo tablety, mohou být součástí naší každodenní potřeby, ale cestování s nimi vyžaduje dodržování určitých pravidel – to vše díky jejich bateriím. Znalost těchto bezpečnostních opatření může znamenat rozdíl mezi hladkým letem a stresujícím utrpením.
Podívejte se na pět věcí, které potřebujete vědět, než budete létat s bateriemi nebo powerbankami.
Lithiové baterie jsou považovány za nebezpečné zboží.
Podle Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) jsou lithiové baterie nebezpečným zbožím , které vyžaduje zvláštní péči a sledování před letem.
To znamená, že i když jsou všude – váš telefon, notebook nebo fotoaparát – nemůžete je jen tak volně nosit, kdykoli cestujete, bez řádných bezpečnostních opatření.
Důvod? Jsou potenciálním nebezpečím požáru. Při poškození, přehřátí, zkratu nebo nárazu se mohou lithiové baterie vznítit a představovat tak vážné riziko, zejména pokud jsou neopatrně zabaleny nebo ponechány bez kontroly během dlouhých letů.
Některé baterie jsou při letu zakázány.
Ne všechny baterie jsou stejné a jako takové představují na palubě různá rizika. Proto je důležité před nástupem na palubu letu porozumět typům baterií, které vlastníte.
Existují například dva hlavní typy lithiových baterií: lithiové kovové a lithium-iontové.
Lithiové kovové jsou nenabíjecí a jsou to ty, které obvykle najdete na zařízeních, jako jsou hodinky nebo kalkulačky. Na druhou stranu, lithium-iontové baterie jsou dobíjecí a najdete je na noteboocích, chytrých telefonech a tabletech.
Pokud jde o lithiové kovové baterie, nemohou překročit 8 g lithia. Na druhou stranu ty lithium-iontové mají limit 160 Wh. Můžete zkontrolovat obal svých baterií, zda odpovídají předpisům.
I když se jedná o obecná pravidla, nejlepším řešením by bylo zkontrolovat si před letem konkrétní zásady vaší letecké společnosti.
Existuje omezený počet zařízení a náhradních baterií, které si můžete vzít s sebou.
Toto je další prvek, který se může lišit podle zásad a předpisů leteckých společností. Obvykle je však omezen počet elektronických zařízení, které si s sebou můžete vzít na let, a počet náhradních baterií.
Porovnejme například zásady British Airways a KLM Royal Dutch Airlines, abychom si udělali obrázek o tom, co můžete očekávat.
Obě letecké společnosti souhlasí s tím, že si můžete přinést až 15 různých osobních elektronických zařízení, která obsahují libovolnou lithiovou baterii. Společnost KLM však uvádí, že to platí pouze pro zařízení do 100 Wh a jakákoli jiná hodnota do 160 Wh vyžaduje povolení. Na druhou stranu British Airways nevyžaduje schválení pro zařízení od 100Wh do 160Wh, pokud je omezíte na maximálně dvě zařízení na osobu.
Pokud jde o náhradní baterie, obě společnosti se výrazně liší. British Airways umožňuje až čtyři na osobu – včetně powerbank – zatímco KLM vám poskytuje prostor pro více než dvacet, pokud mají 100 Wh nebo méně.
Sečteno a podtrženo? Zkontrolujte zásady své letecké společnosti.
Většina náhradních baterií musí být ve vašich příručních taškách.
Ukázalo se, že své baterie nebo bateriemi napájená zařízení nemůžete nosit, ať jste kdekoli. Ve skutečnosti budete obvykle instruováni, abyste je vezli výhradně v příručním zavazadle, a nikoli v odbaveném, jak uvádí Úřad pro civilní letectví Spojeného království .
Důvodem je mnohem snazší sledování a ovládání baterií v příručním zavazadle. Pokud by se například něco pokazilo s poškozenými bateriemi uloženými v nákladovém prostoru, rozšířilo by se to mnohem rychleji a bez monitorování.
Mějte však na paměti, že tato omezení platí pro náhradní baterie. Pokud jsou v zařízení – například v notebooku – můžete je uložit do odbaveného zavazadla, pokud chcete, dokud jej vypnete.
Musíte dodržovat bezpečnostní postupy.
Bohužel to není tak snadné, jako jednoduše vyzvednout baterie a vložit je do jakéhokoli vhodného rohu vašeho zavazadla. Existuje správný způsob skladování a správy baterií a musíte jej postupovat krok za krokem. Pokud tak neučiníte, může to znamenat potíže – v nejlepším případě logistické a v horším fatální.
Podle EASA musí být každá náhradní baterie ve vašem příručním zavazadle uložena samostatně a izolovaná, aby se zabránilo zkratům. Nejlepším způsobem je izolovat svorky páskou a umístit každou baterii do plastového sáčku, přičemž je držte od sebe. V odbaveném zavazadle by opět nikdy neměly být žádné náhradní baterie.
Jakmile budete na palubě, nezapomeňte, že náhradní baterie a powerbanky můžete mít v příručním zavazadle, ale nikdy je nesmíte dobíjet uvnitř letadla. Stejně tak nemůžete použít powerbanky k dobíjení žádného zařízení.
Nezapomeňte udělat svůj výzkum.
Jak již bylo zmíněno, každá letecká společnost je jiná a ne všechny baterie jsou stejné. Provedení náležité péče a pochopení vašeho letu, zařízení a typu baterií vás může připravit na to, abyste přesně věděli , co byste měli udělat, abyste ochránili své technologie na svých cestách.